روی فلزی است که به رنگ سفید مایل به آبی وجود دارد و بر اثر رطوبت هوا به رنگ تیره در خواهد آمد. همچنین این فلز در زمان احتراق نور براق سبز رنگی نیز تولید می نماید. کاربرد فلز روی در سراسر جهان بسیار زیاد است، به گونه ای که پس از آهن، آلومینیوم و مس در رده چهارمین فلز پرکاربرد قرار خواهد گرفت. با توجه به اشیا یافت شده در نقاط مختلف جهان می توان دریافت که روی یکی از قدیمی ترین فلزات مورد استفاده بشر می باشد.

به منظور استخراج روی از معدن روی در ابتدا خاک معدنی روی آسیاب می شود و در صورتی که خاک همراه با سرب بود به واحد فلوتاسیون منتقل می گردد تا سرب موجود جدا گردد. پس از آن خاک های سولفوره به کوره انتقال می یابند و به حالت اکسیده تبدیل می شوند تا بتوان از آن ها استفاده کرد. پس از آماده سازی خاک، کنسانتره به دست آمده در مخارن استیل با استفاده از سولفوریک اسید و آب لیچینگ می شوند. روی موجود در خاک توسط لیچینگ حل می شود و سولفات روی به دست خواهد آمد. معدن سرب و فلز روی در ایران در شهرهای همچون یزد واقع شده است که یکی از بزرگترین معادن جهان به شمار خواهد آمد.

ویژگی روی

روی از فلزاتی است که از ویژگی های بسیاری برخوردارمی باشد. از جمله ویژگی های این فلز شامل شکل پذیری، الکتروشیمیایی، نقطه ذوب پایین، واکنش پذیری با آهن، سیالیت، استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی خواهد بود. به واسطه برخورداری از این ویژگی ها از روی می توان در موارد بسیار متعددی بهره مند شد.

آلیاژ روی

مس، طلا و نقره از جمله فلزاتی به شمار می آیند که در جدول تناوبی در یک گروه قرار گرفته اند. به واسطه هم گروهی این سه فلز بسیاری از رفتارهای آنان با یکدیگر مشابه می باشد. ویژگی مهم و بارز این سه فلز چکش خوار بودن و رسانایی الکتریکی آن ها است. پیوند فلزی مس از ویژگی های پیوند کووالانسی برخوردار نخواهد بود و ضعیف تر است. این بدان معناست که یک تک بلور مس دارای سختی پایین و شکل پذیری بالا می باشد.

کاربرد روی

آلیاژهای بسیار متعددی از مس وجود دارد. به طور مثال می توان اشاره نمود که برنج آلیاژ مس و روی و برنز آلیاژ قلع و مس است. متداول ترین حالت اکسیداسیون مس شامل حالت مربوط به مس یک ظرقیتی می باشد.


آخرین مقالات مربوط به روی
بروزترین مقالات مرتبط با صنعت معدن و مواد معدنی را دنبال نمایید

حوزه های تخصصی تامین مواد اولیه
گروه معادن ایرانی

فهرست