آهن اصلی ترین عنصر سازنده هسته ی بیرونی و درونی کره زمین است و چهارمین عنصری است که در پوسته زمین فراوان یافت می شود. سرچشمه عنصری آهن در شهاب سنگ ها و بسیاری از محیط های کم اکسیژن می باشد اما بایستی اشاره نمود که این فلز نسیت به آب و اکسیژن دارای واکنش است. آهن تازه دارای سطحی به رنگ نقره ای و خاکستری می باشد که در برابر اکسیژن اکسیده می شود و زنگ می زند.

استخراخ آهن از معدن آهن طی فرایندهای فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی صورت می پذیرد. استخراج آهن از سنگ معدن آن با استفاده از کوره های وزشی انجام می شود که در حقیقت یک راکتور شیمیایی است که در آن مخلوطی از سنگ آهک، زغال کک و سنگ معدن آهن گرما داده می شوند. به منظور استخراج آهن به سنگ آهنگ، زغال کک و سنگ معدن آهن نیاز خواهد بود.

ویژگی های آهن

آهن از ویژگی های بسیار متعددی برخوردار می باشد که از جمله آن ها می توان به چکش خواری، استحکام کششی و رسانایی گرمایی و الکتریکی اشاره نمود. به واسطه برخورداری از این ویژگی ها از آهن می توان در مصارف بسیار متعددی بهره مند شد.

کاربرد های آهن

آهن به واسطه برخورداری از قیمت مناسب و مقاومت بسیار بالایی که داراست، در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله موارد استفاده از آهن بدنه کشتی و اتومبیل، اسکلت ساختمان ها، تجهیزات صنعتی، حمل و نقل ریلی، صنایع نفت و گاز، تجهیزات الکتریکی و وسایل آشپرخانه خواهد بود.

آلیاژهای آهن

فولاد از مهم ترین آلیاژهای آهن است که از ترکیب آهن و کربن به دست می آید و از آن در ساختمان سازی، پل سازی و ساخت وسایل مختلف بهره گرفته می شود. وجود کمتر از ۲ درصد تا ۰.۰۲ کربن در آهن فولاد را به وجود خواهد آورد. استحکام فولاد با میزان کربن محلول به شدت افزایش خواهد یافت. آستنیت، سمانتیت، لدبوریت، پرلیت و فریت نیز از دیگر آلیاژهای آهن به شمار می آیند.

لیمونیت

اکسیدهای آهن آب دار هستند که به رنگ زرد تا قهوه ای روشن یافت می شود. سختی این کانی بسیار متغییر است و بین بازه ۱ تا ۴ تغییر می کند. لیمونیت دارای انواع مختلفی می باشد که اختلاف آن ها در مقدار آب تبلور شده و سختی خواهد بود.

گوتیت

که میزان آهن موجود در آن ۹/۶۲ درصد می باشد و رنگ آن نیز قهوه ای تیره مایل به سیاه خواهد بود. سختی این کانی ۵/۴ و /۵۵ است و می توان اشاره نمود که این کانی فاقد مغناطیسی می باشد. این کانی دارای شکل بلوری ارتورمبیک  است.

مگنتیت

مگنیتیت که آهن موجود در این کانی برابر با ۳۶/۷۲ درصد خواهد بود. مگنتت دارای رنگ سیاه می باشد و دارای ظاهری کدر نیز می باشد. همچنین این کانی از خاصیت مغناطیسی بسیار بالایی برخوردار خواهد که منشا آن ماگمایی است.

هماتیت

هماتیت از رنگ های قرمز، خاکستری، سیاه، خاکستری سیاه و قهوه ای برخوردار می باشد و میزان آهن موجود در آن برابر با ۹۴/۶۹ در صد است. این کانی آهن دارای رنگ شفاف است و از همین جهت آن در زینت آلات بهره گرفته می شود.


آخرین مقالات مربوط به سنگ آهن
بروزترین مقالات مرتبط با صنعت معدن و مواد معدنی را دنبال نمایید

حوزه های تخصصی تامین مواد اولیه
گروه معادن ایرانی

فهرست