فلدسپات مهم ترین کانی سنگ های آذرین است که به سه گروه کلسیت، پتاسیک و سدیک تقسیم می شود. چند ریخته های فلدسپات نیز شامل سانیدین، سیکروکلین، آدولایار، آنوتیت، آلبیت و آرتوکلاز می شود. این چند ریخته از مهم ترین سازنده های سنگ هایی همچون گراتین ها می باشند. فلدسپات از ویژگی های متعددی برخوردار است و از همین جهت از آن در مصارف مختلفی بهره مند شد. فلدسپات از رنگ سفید برخوردار می باشد ولی به رنگ های خاکستری، شیری، قرمز جگری و سبز روشن نیز یافت می شود.

فلدسپات های پلاژیوکلاز به عنوان کانی های سنگ ساز شناخته می شوند. این فلدسپات ها نسبت به فلدسپات های پتاسیم فراوان تر هستند و در سنگ های آذرین، دگرگونی و حتی رسوبی می توان آن ها را یافت. در صنایع مختلف از معدن فلدسپات به عنوان خاک صنعتی نیز یاد می شود. معدن فلدسپات پتاسیک به نسبت کمتر است و به همین جهت خاک آن با قیمت بالاتری فروخته خواهد شد.

مصارف فلدسپات

موارد مصرف پلاژیوکلازها بسیار اندک است ولی آلکانی فلدسپات ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. از فلدسپات ها به سبب برخورداری ای ویژگی های منحصر به فردی که دارا هستند، در تهیه انواع لباس ها و شیشه ها می توان بهره گرفت. به طور کلی می توان اشاره نمود که بیشتر مصرف فلدسپات در صنایع شیشه سازی می باشد و قسمتی از آن نیز به صنایع سرامیک سازی اختصاص داده می شود.

سنگ های تامین کننده فلدسپات

به طور کلی می توان اشاره نمود که شش سنگ منبع تامین فلدسپات ها هستند. از جمله این سنگ ها می توان به پگماتیت های همراه با گرانیت گرافیکی، آلاسکیت، آپلیت، گرانیت، کوارتزیت فلدسپاتی، ماسه های فلدسپاتی سواحل و بستر رودخانه ها را نام برد. این سنگ ها در کشورهایی نظیر ایتالیا، امریکا، فرانسه، آلمان، روسیه، تایلند، کره جنوبی و مکزیک وجود خواهند داشت.


آخرین مقالات مربوط به فلدسپات
بروزترین مقالات مرتبط با صنعت معدن و مواد معدنی را دنبال نمایید

حوزه های تخصصی تامین مواد اولیه
گروه معادن ایرانی

فهرست