مس از مهم ترین عناصری است که در صنایع غیرآهنی از آن بسیار بهره گرفته می شود. از ویژگی های این فلز کاربردی می توان به رسانایی گرمایی و الکتریکی، چکش خواری شکل پذیری آن اشاره نمود.

مس یکی از عناصر موجود در جدول تناوبی با علامت اختصاری (cu) می باشد. فلز مس رنگ نبستا قرمزی دارد و از خاصیت هدایت الکتریکی برخوردار می باشد و می توان اشاره نمود که در میان فلزات تنها نقره در دمای اتاق دارای هدایت الکتریکی بیشتر از مس است. با توجه به قدمت مصنوعات مسی موجود می توان یقین داشت که مس قدیمی ترین فلز مورد استفاده توسط انسان است. این فلز به صورت خالص یا به صورت سنگ های معدنی در نقاط مختلفی از جهان یافت می شود. فلز مس را با استفاده از دو روش پیرو متالورژی و هیدرو متالورژی استخراج می نمایند. تعداد زیادی معدن مسدر کشورمان ایران نیز وجود دارد که به صورت مفید می توان از آن آنها بهره برد.

کاربرد مس

به علت برخورداری از ویژگی انعطاف پذیری و چکش خواری که مس داراست، از آن در موارد بسیار متعددی می توان بهره مند شد. از جمله کاربرد های این فلز می توان به تولید سیم های مسی، لوله های مسی، آهنرباهای الکتریکی، کلیدها و تقویت کننده های الکتریکی، مجسمه سازی، موتورهای الکترومغناطیسی، وسایل آشپزی، رنگ آمیزی شیشه، لعاب سرامیک، وسایل موسیقی، هدایت کننده موج برای تشعشع مایکروویو، لامپ های پریو کاتدی، لامپ های خلاء، سرویس های غذاخوری همچون قاشق، چنگال و کارد ها اشاره نمود. با توجه به کاربری بالایی که این محصول داراست، می توان دریافت که مس یکی ازفلزهای بسیار محبوب و کاربردی محسوب می شود.

خصوصیات فیزیکی مس

مس، طلا و نقره از جمله فلزاتی به شمار می آیند که در جدول تناوبی در یک گروه قرار گرفته اند. به واسطه هم گروهی این سه فلز بسیاری از رفتارهای آنان با یکدیگر مشابه می باشد. ویژگی مهم و بارز این سه فلز چکش خوار بودن و رسانایی الکتریکی آن ها است. پیوند فلزی مس از ویژگی های پیوند کووالانسی برخوردار نخواهد بود و ضعیف تر است. این بدان معناست که یک تک بلور مس دارای سختی پایین و شکل پذیری بالا می باشد.

ترکیبات مس

آلیاژهای بسیار متعددی از مس وجود دارد. به طور مثال می توان اشاره نمود که برنج آلیاژ مس و روی و برنز آلیاژ قلع و مس است. متداول ترین حالت اکسیداسیون مس شامل حالت مربوط به مس یک ظرقیتی می باشد.


آخرین مقالات مربوط به مس
بروزترین مقالات مرتبط با صنعت معدن و مواد معدنی را دنبال نمایید

حوزه های تخصصی تامین مواد اولیه
گروه معادن ایرانی

فهرست