سید محمود سیدی مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: به نسبت سال ۹۷ تغییر محسوسی در قیمت سنگ آهن گندله و کنسانتره ایجاد نشده و درخواستی برای تغییر نرخ در سال جدید هم داده نشده است.

مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت چادرملو ادامه داد: سال ۹۷ هر تن سنگ آهن کنسانتره خشک به فولاد مبارکه بر مبنای ۱۴٫۳درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در ادوار سه ماهه فروخته شد و قیمت فروش به فولاد خوزستان نیز ۱۵درصد بود همچنین نرخ فروش گندله هم 5/23 درصد بوده است. در سال جاری نرخ فروش کنسانتره به شرکت فولاد مبارکه با 2 دهم درصد افزایش 3/14 به 5/14 درصد رسیده و تغییر دیگری رخ نداده است.

سید محمود سیدی مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت چادرملو در ادامه و در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ فروش گندله و کنسانتره رقم منصفانه‌ای است یا خیر گفت: اینکه فروش کنسانتره و گندله تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان باشد، تفاهمی است که بین شرکت‌های معدنی و فولادی برقرار شده است. از سال ۸۸ چادرملو و گل گهر از یک سمت و فولاد مبارکه و فولاد خوزستان در سمت دیگر، با هم تفاهم داشته‌اند.

وی اضافه کرد: ضرایب تعیین قیمت که تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان است طی این سال‌ها نوسان داشته است. این نوسان به غیر از یک سال در باقی سال‌ها افزایشی بوده است.

افزایش قیمت سنگ آهن کنسانتره و گندله تا پایان سال

سیدی با بیان اینکه شرکت چادرملو برنامه‌ای برای افزایش قیمت گندله و کنسانتره ندارد گفت: قطعا ما در یک سیاست راهبردی کلان و تعامل با شرکت‌های خریدار محصولات به افزایش قیمت تمایل داریم. اما این مساله باید در یک تفاهم و توافق دو طرفه انجام شود.

سیدی در خصوص دخالت وزارت صمت در قیمت‌گذاری‌ها اظهار داشت: در تعامل بین شرکت‌های خصوصی دخالت دولت صحیح نیست، مگر در شرایط ضروری.

وی در ادامه افزود: قبلا وزارت صمت در این خصوص رهنمود صادر می‌کرد و دخالتی نمی‌کرد. رهنمود وزارت صمت هم از باب تصدی‌گری بود. در یک سال اخیر دخالت و رهنمودی در این بابت نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست