کاربرد مس در زندگی از زمان های گذشته تا به امروز بسیار بوده است و همین امر سبب شده تا این محصول مورد توجه تمام افراد قرار گیرد. نماد عنصر مس Cu می باشد. مس معمولا به طور خالص بسیار نرم هست و می توان آن را شکل داد. در فلات ایران در سال های اولیه زندگی مردم در این فلات زمانی که غار نشین بودند و سفالگری می کردند متوجه وجود مس در خاک فلات ایران شدند و کم کم از آن ساخت ظروف و صنایع مختلف از آن استفاده کردند. در این مقاله به بررسی کاربرد مس در زندگی انسان ها می پردازیم.

مس یک ماده معدنی ضروری برای زنده ماندن است. در تمام بافت های بدن یافت می شود و نقش مهمی در ساخت گلبول های قرمز و حفظ سلول های عصبی و سیستم ایمنی دارد. همچنین به کلاژن سازی کمک می کند و آهن را جذب می کند و در تولید انرژی نقش دارد. بیشتر مس در بدن در کبد، مغز، قلب، کلیه ها و عضلات اسکلتی یافت می شود.

اینفوگرافیک معدن | اینفوگرافیک مس | فلز مس

در یک بدن سالم میزان مورد نیاز مس حدود 100 تا 150 میلی گرم برآورد می گردد. مس به طور گسترده ای در طبیعت توزیع می شود. حتی برنامه های غذایی نامناسب همچنین نیازهای مس را برآورده می کنند. کمبود مس (hypokupremia) معمولا در بیماران مبتلا به نفروسی (نارسایی کلیه)، ویلسون، افرادی با سوء تغذیه با پروتئین انرژی و نوزادانی که تنها در مدت زمان کوتاهی با شیر گاو تغذیه می شوند دیده می شود.

مصرف مس بیش از حد کم و یا زیاد می تواند بر عملکرد مغز تاثیر بگذارند. اختلالات مرتبط با بیماری های مینکز، ویلسون و آلزایمر است. کمبود آن نادر است، اما می تواند به بیماری های قلبی عروقی و سایر مشکلات منجر شود. در ادامه با اهمیت مس در زندگی آشنا شوید.

مس در زندگی

کاربرد مس در زندگی، از ابتدای پیدایش تمدن ها و انسان ها در زندگی انشان ها نقش بسیار مهمی داشته است. از همان ابتدا از مس در تولید و ساخت ظروف مسی و همچنین زیور آلات و تزیینات مسی استفاده می کردند. ظروف مسی در حال حاضر نیز بین مردم جهان به دلیل جنس بسیار مستحکم و همچنین اضافه کردن نقش بسیار خوب غذایی بسیار پر طرفدار می باشد.

مزایای کاربرد مس در زندگی و برای سلامتی عبارتند از رشد مناسب بدن، آهن کارآمد و موثر، پاسخ آنزیم مناسب و همچنین بهبود سلامت تومورهای متصل، مو و چشم. همچنین برای جلوگیری از پیری زودرس و تولید انرژی مهم است. علاوه بر این، ریتم ضربان منظم قلب، تنظیم غده تیروئید، کاهش علائم همراه با التهاب مفاصل، بهبود سرفه، افزایش میزان تولید گلبول قرمز و کاهش کلسترول، مزایای دیگر مس برای سلامتی است.

Cu برای سلامتی بدن نیاز است و متابولیسم طبیعی مرتبط با اسید آمینه و ویتامین ها را به وجود می آورد. این ماده دورن بدن تولید نمی گردد، بنابراین باید از طریق منابع خارجی به بدن منتقل شود. مس سومین ماده در بدن است و تقریبا توسط پروتئین پلاسما خون به نام ceruloplasmic حمل می شود. برای استفاده از این مواد، شما باید بیشتر از آن در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

معدن مس

مس در بدن موجودات زنده

همچنین مس یک ماده است که در بسیاری از موجودات زنده برای بدن شان یک نقش اصلی دارد. این ماده در موجودات زنده نقش اصلی ساخت هموگولوبین خون را دارد. مس در بدن انسان ها هم یافت می شود. این ماده در کبد و ماهیچه ها و استخوان ها یافت می شود. مس به صورت معدنی هم یافت می شود. آزوریت مالاکیت برنیت از جمله کانی هایی هستند که منابع مس می باشند.

مس در صنایع بسیار متنوع

  • همچنین این عنصر در لوازم خانگی و تجهیزات کشاورزی و همچنین تهویه هوا نقش مهمی دارد.
  • در صنایع نظامی نیز مس حضور دارد در تولید خشاب و فشنگ های تفنگ ها و خازن و فیوز ها استفاده می شود.
  • مس در تولید دستمال های کاغذی هم حضور دارد.
  • مس در صنعت حمل و نقل نیز کاربرد مهمی دارد.
  • مهم‌ترین کاربرد این فلز رادیاتورخودرو می‌باشد.
  • مس در تولید ساعت‌ نقش دارد.
  • مس در ساخت میکروسکوپ‌ نقش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست