2 سالی است که عبارت معادن کوچک و متوسط، وارد ادبیات حاکمیتی شده است. تا پیش از این، معادن کوچک و متوسط اهمیتی نداشتند و حتی از تعطیلی آن‌ها استقبال هم می‌شد. اما پس از اینکه موضوع احیای این معادن از طرف خانه معدن ایران مطرح شد، این نکته برای فعالان معدنی مشخص شد که 85 درصد اشتغال بخش معدن در ایران مربوط به SMEهاست و این معادن کوچک و متوسط بیش از 60 درصد از سهم سرمایه‌گذاری‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، با توجه به این موضوع که معادن کوچک و متوسط زمینه‌سازی برای کشف کانی‌های بزرگ را انجام می‌هند.

اما همانطور که از نام ‌آن‌ها مشخص است، معدن‌های کوچک و متوسط به این دلیل که از منابع عمومی استفاده نمی‌‌کنند، آسیب‌پذیر هستند و با تعطیلی و رونق بازار نیز آسیب‌پذیری آن‌ها بیشتر می‌شود. با درک اهمیت معدن‌های کوچک و متوسط، باید نوسانات منفی بازار را برای معادن کوچک و متوسط به کمترین میزان برسانیم و به اصطلاح مسپری طراحی شود که از یک‌سو نیازمند برنامه‌ریزی فعالان و تشکل‌های فعال در این حوزه و از سوی دیگر نیازمند توجه ویژه از سوی حاکمیت به‌ ویژه حوزه تامین مالی است.

در همین راستا، چند راهکار مشخص با هدف توسعه فعالیت SMEها در حوزه معدن‌ها و صنایع معدنی که می‌تواند مسئولان قرار گیرد، لازم است که در دوران رکود حقوق دولتی از بنگاه‌های کوچک و متوسط گرفته نشود. به همین جهت می‌توان بسته‌ای طراحی کرد تا زمان خروج اقتصاد از رکود، مالیات از بنگاه‌های کوچک گرفته نشود و به عنوان بدهی این بنگاه‌ها به زمان دیگری موکول شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست