فلز از فلزاتی است که از آلیاژهای آن از قرن‌های گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. با توجه به اکتشافاتی که در فلسطین انجام شده، کالاهای برنجی یافت شده به 1000 تا 1400 سال قبل از میلاد باز می‌گردند. در ترانسیلوانیا نیز اشیایی یافته شده است که دارای 87 درصد روی هستند. 30 سال پیش از میلاد رومیان با ساخت برنج محصولات مختلفی تولید کردند و آن‌ها را مورد استفاده قرار دادند. رومیان کالامین و مس را در بوته آهنگری حرارت می دادند که در نتیجه در این عمل اکسید روی در کالامین کاهش داده می‌شد و فلز روی آزاده شده به واسطه فلز مس به دام انداخته می‌شد و به شکل آلیاژ درمی‌آمد.

برنج حاصل شده یا در قالب ریخته می‌شود یا با استفاده از چکش به شکل‌های مختلفی در می‌آید. به طور کلی باید گفت، استخراج و تصفیه فلز روی ناخالص در 1000 سال پیش از میلاد مسیح در هند و چین انجام می‌شد. در سال 1730 نحوه ذوب کردن روی از کشور چین به انگلیس آورده شد و در سال 1739 امتیازنامه‌ای برای فرآیند تقطیر به ثبت رسید و در طول سال‌های 1743 – 1740 یک کارخانه ذوب روی با تولید 20 تن در سال در بریستول تاسیس شد. در این فرآیند مخلوط کربن و سنگ معدن اکسید روی در یک کوره که ته آن لوله‌ای تعبیه شده بود، مورد استفاده قرار می‌گرفت و روی تبخیر شده در لوله مایع می‌شد و در خارج کوره جمع آوری می‌شد.

 در آمریکا نیز فلز روی برای اولین باز در سال 1835 در واشنگتن تولید شد. در سال 1880 هیدرومتالورژی روی برای تولید سولفات روی و استفاده از آن برای تولید رنگدانه Lithapone مورد استفاده قرار می‌گرفت.

فروش سرب و روی | سرب و روی |‌فلز روی

پیدایش فلز روی

فلز روی بیست و سومین عنصر موجود در پوسته زمین از نظر فراوانی است. بسیاری از سنگ‌های معدنی سنگین استخراج شده حاوی 10 درصد آهن و 40 تا 50 درصد روی هستند. بسیاری از معادنی که در آن روی استخراج می‌شود، شامل Sphakrite ،Zinc Blende ،Smith sonite ،Calamine Franklinite هستند.

روی فلزی براق با رنگ سفید مایل به آبی است که در دمای معمولی به حالت شکننده و کریستالی وجود دارد ولی در دمای 110 تا 150 درجه سانتیگراد از خاصیت چکش خواری برخوردار است. به طور کلی منبع این فلز معدن سولفید ( اکسید روی )، کالامین (سیلیکات روی ) و اسمیت سونیت ( کربنات روی )‌ است.

سنگ سولفیدی برای تبدیل شدن به اکسید برشته می‌شود و با زغال تا دمای 1200 درجه سانتیگراد حرارت داده می‌شود. پس از تبخیر و خارج از محفظه واکنش متراکم می‌شود و در قالب‌هایی که اسپلتر نامیده می‌شود، قالب گیری می‌شود.  فلز روی استخراج شده از اکسید و سوختن سنگ معدن روی و واکنش روی با زغال یا کربن توسط تقطیر فلز به دست می‌آید. این فلز در طبیعت دارای 5 ایزوتوپ پایدار و 16 ایزوتوپ ناپایدار است. از ویژگی‌های منحصر به فرد این فلز خاصیت نیمه رسانایی و همچنین قابلیت چکش خواری بالای آن است. از مهم‌ترین کاربردهای فلز روی می‌توان به استفاده از آن در اتومبیل سازی و همچنین صنایع الکترونیک را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست