بررسی خصوصیات کاربردی فلدسپات

خصوصیات کاربردی فلدسپات سبب شده تا بتوان از این ماده معدنی ارزشمند و منحصر به فرد در بسیاری از صنایع مختلف بهره مند گردید. فلدسپات ها دارای 3 دسته کلسیک، پتاسیک و سدیک می باشند. فلدسپات در انگلیسی از 2 کلمه صحرا و لکه گرفته شده است و این نام گذاری به این دلیل است که فلدسپات ها وقتی بر روی سطح صحرا ها و بیابان ها باشند به خاطر رنگ شان لکه هایی بر روی آن ها ایجاد می کنند.

مقدمه ای بر خصوصیات کاربردی فلدسپات

فلدسپات نامی است که به گروهی از مواد معدنی اختصاص یافته توسط حضور آلومینا و سیلیس (SiO2) در شیمی آنها تعلق دارد. این گروه شامل سیلیکات آلومینیوم سودا، پتاسیم یا آهک است. این تنها گروه معدنی فراوان در زمین است. آنها حدود 60 درصد از سنگ های معلق، خاک، خاک رس، و دیگر رسوبات غیرقابل انباشته را تشکیل می دهند و جزء کلیدی در طرح های طبقه بندی سنگ می باشند. مواد معدني موجود در اين گروه عبارتند از اركلس، ميكروليك و پلاژيوكلاز اكسپرسي.

فلدسپات برای ساختن سفال و حمام و ساخت کاشی استفاده می شود. در تولید سرامیک و شیشه، فلدسپات به عنوان یک شار مورد استفاده قرار می گیرد. شار یک ماده است که دمای ذوب مواد دیگر، در این مورد، شیشه را کاهش می دهد.

خصوصیات کاربردی فلدسپات ها به گونه ای است که فلدسپارها در ساختارهای رس و لعاب مواد مهم هستند. در هر دو کاربرد، عملکرد اولیه آنها شارژ به فرمولاسیون ها است، اما آنها همچنین آلومینا (Al2O3) و سیلیس (SiO2) را فراهم می کنند. فلدسپارها به طور طبیعی مواد معدنی هستند و عموما به عنوان فلدسپارهای پتاس (پتاسیم) یا سودا (سدیم) طبقه بندی می شوند که بر اساس عنصر فلز قلیایی (شار) موجود است.

معدن فلدسپات | درجه سختی فلدسپات

معدن فلدسپات

دولت های برتر تولید فلدسپات در کارولینای شمالی، ویرجینیا، کالیفرنیا، اوکلاهما، آیداهو، جورجیا و داکوتای جنوبی، به ترتیب تخمین زده شده اند. فلدسپات از اجسام گرانیت بزرگ (که توسط زمین شناسان به نام پلوتونها شناخته می شود) از پگماتیت ها تشکیل شده است.

از آنجا که فلدسپار چنین جزء بزرگی از پوسته زمین است، تصور می شود که عرضه فلدسپات بیش از اندازه مناسب برای پاسخگویی به تقاضا برای زمان بسیار طولانی است.

منابع جایگزین فلدسپات

فلدسپات را می توان با سایر مواد معدنی و ترکیبات معدنی خواص فیزیکی مشابه جایگزین کرد. مواد معدنی که می توانند برای جایگزینی فلدسپات استفاده شوند عبارتند از: پیروفیلیت، خاک رس، تالک و مخلوط فلدسپار-سیلیکا (کوارتز).

وزن فلدسپات ها تقریبا یکسان می باشد و تنها از دو تا دو و نیم متغیر می باشد. درجه سختی فلدسپات ها نیز بین شش تا شش و نیم متغیر می باشد. همچنین لازم به ذکر است که درجه ذوب فلدسپات ها به ترکیبات شیمیایی آن ها بستگی دارد. فلدسپات ها را می توان به راحتی صیقل داد. شکل ظاهری آن ها مانند شیشه می باشد و همچنین دارای شکنندگی نیز هستند. فلدسپات ها در سرامیک ها نیز استفاده می شوند. در ادامه به بررسی برخی از خصوصیات کاربردی فلدسپات می پردازیم.

خصوصیات کاربردی فلدسپات

فلدسپات سدیک در شیشه ها و لباس ها به کار برده می شود. زیرا درجه ذوب آن پایین است و چسبندگی بسیار بالایی دارد. رنگ فلدسپات سدیک سفید رنگ تر هست و نسبت به فلدسپات پتاسیک دارای کیفیت پایین تری می باشد به همین دلیل قیمت پایین تری نیز دارد. لازم به ذکر است که برای صنایع کاشی سازی نباید درصد آهن از نیم یا یک بیشتر شود. فلدسپات پتاسیک برای مصارف کاشی و سرامیک بسیار عالی هستند. فلدسپات ها مواد معدنی بسیار مفید برای صنایع ما می باشند.

یکی از خصوصیات کاربردی فلدسپات می توان به سرامیک و کمک ذوب اشاره کرد. این ماده در سرامیک کف ساختمان ها و همچنین سرویس های بهداشتی وجود کرد. از کاربرد های دیگر فلدسپات می توان به شیشه سازی، پر کردن لاستیک ها در لاستیک سازی و سرامیک سازی را نام برد. لازم به ذکر است که از لحاظ قیمتی فلداسپات سدیک از فلدسپات پتاسیک کمتر می باشد.

, ,
نوشته‌ی بعدی
اهمیت فلز مس در زندگی
نوشته‌های پیشین
انواع کاربرد روی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست