اهمیت مس برای بشر

مس قرمز رنگ است که از مهم ترین قابلیت آن هدایت الکتریکی و حرارتی بالاست. این فلز علاوه بر ویژگی ذکر شده از خواص دیگری نیز برخوردار است که باعث شده تا از زمان های دور تا به امروز بسیار مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به اشیا مسی که در سراسر جهان کشف شده می‌توان دریافت که این فلز از اولین فلزاتی بوده که بشر از آن استفاده می‌کرده است. این فلز علاوه بر آنکه در سنگ‌های معدنی گوناگون وجود دارد، به حالت فلزی نیز یافت می‌شود. فلز مس به صورت سنگ‌های سولفوره، مس طبیعی و سنگ‌های اکسیده در طبیعت موجود هستند.

خرید مس | کاربرد مس | مس در ساختمان

انواع مس و آلیاژهای آن

  1. مس خالص که حاوی 99.3 درصد یا بیشتر مس است.
  2. آلیاژهایی با درصد مس بالا که دارای 96 درصد تا 99.3 درصد مس هستند.
  3. برنج ها که از ترکیب مس، روی هستند و به منظور بهبهود خواص آلیاژی به آن ها آهن، آلومینیوم، نیکل و سیلیسیوم افزوده می‌شود.
  4. برنز

نقش مس در صنایع

صنعت برق از اصلی ترین مصرف کنندگان این فلز است زیرا این فلز بهترین گزینه برای انتقال برق است چراکه از قیمت مناسبی برخوردار می‌باشد. همچنین باید افزود که این فلز در مقایسه با سایر انتقال دهنده ها دارای استاندارد های مورد نیاز است. این ماده معدنی از مقاومت بالایی در برابر وادادگی و خوردگی، انعطاف پذیری نیز برخوردار است و به همین علت از ایمنی ترین انتقال دهنده های برق محسوب می‌شود.

این فلز در کابل های برق نیز به صورت عایق بندی شده بیا نشده و برای کاربرد های ولتاژ پایین متوسط یا بالا کاربرد دارد. همچنین این فلز بخش اصلی موتورها و تبدیل کننده های کارآمد نیز است.

 

سنگ مس | کاربرد مس | فلز مس

کاربرد مس در ساختمان ها

بام های مسی علاوه بر جذابیت و زیبایی که دارا هستند از مقاومت بالاتری نیز برخوردار می باشند. در بسیاری از ساختمان های عمومی، منازل مسکونی و ساختمان های تجاری از این فلز برای مقاومت در برابر آب باران و بام سازی بهره گرفته می‌شود. مس و برنج دو ماده معدنی ارزشمند است که در لوله کشی، شیرهای آب، سوپات ها و وسایل منزل از آن ها استفاده می شود. مزیت استفاده از این فلز در ساختمان آن است که در صورت آتش سوزی نمی‌سوزد و ذوب نمی‌شود که همین امر این امکان را فرهم می آورد تا در صورت بروز آتش گازهای سمی و زیان آور آزاد نشود.همچنین باید اضافه کرد که لوله های مسی نیز باعث می‌شوند تا بتوان از باکتری های مرگبار در امان ماند.

برخی از ویژگی‌های فلز مس

  1. هدایت الکتریکی

هدایت الکتریکی این فلز، در رتبه دوم و پس از نقره قرار می گیرد که برابر با 97 درصد است. به علت قیمت پایین تر و همچنین فراوانی بیشتر این محصول از آن بسیار استفاده می‌شود. هرچند از نقطه نظر وزنی، سهم بزرگی از خطوط نیروی ولتاژ بالا هم اکنون از آلومینیوم بیشتر از مس استفاده می‌شود ولی هدایت آلومینیوم حدود دو برابر مس است.

  1. هدایت حرارتی

هدایت حرارتی این فلز در حدود دو برابر آلومینیوم و 30 برابر فولاد است و به همین علت از کاربرهای مهم این فلز شامل ظروف آشپزخانه، رادیاتورهای وسایل نقلیه، انباره های حرارتی در کامپیوتر، دیسک چرخان، مبدل حرارتی و مجموعه های تلویزیونی است.

  1. مقاومت به خوردگی

تمام آلیاژهای این فلز دارای مقاومت به خوردگی در برابر آب و بخار هستند. در بیشتر اتمسفرهای صنعتی و دریایی، آلیاژهای این محصول دارای مقاومت به خوردگی هستند. مس در محصول های نمکی، خاک ها، کانی های غیر اکسیدی، اسیدهای آلی و محصول های سوز آور مقاوم است. به طور کلی آلیاژهای Cu-Ni، برنج ها و آلومینیوم دارای مقاومت زیادی در برابر خوردگی در آب نمک از خود نشان می‌دهند.

نوشته‌ی بعدی
آغاز صادرات زغال سنگ راه خروج از وضعیت کنونی
نوشته‌های پیشین
کاهش استفاده از زغال سنگ

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست