منصوری عضو هیئت مدیره انجمن زغال سنگ ایران در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی کرمان اظهار داشت: زغال صنعت اشتغال زایی است و 14 هزار نفر در کشور در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر یک و نیم میلیون تن کنسانتره و دو میلیون تن زغال خام در کشور تولید می‌شود که 400 هزار تن کنسانتره سهم استان کرمان است. منصوری تصریح کرد: با فعالیت کک سازی یک میلیون و 200 هزار تنی زرند، باید 2 میلیون تن کنسانتره در استان کرمان مورد استفاده قرار گیرد که با عدد موجود تولید کنسانتره کشور جواب کک زرند را هم نمی‌دهد که علاوه بر آن در اصفهان هم کک سازی داریم و از شهریور در طبس نیز کک سازی فعال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت خوبی در زغال سنگ کشور وجود ندارد، اظهار داشت: انجمن زغال سنگ ایران برای ساماندهی، برنامه ریزی و پیگیری مشکلات این صنعت در سال گذشته شکل گرفت.

افزایش قیمت زغال سنگ

عضو هئیت مدیره انجمن زغال سنگ ایران ادامه داد: تنها خریدار زغال، ذوب آهن اصفهان است که رفتار خوبی ندارد و تنها منافع خود را در نظر می‌گیرد که با پیگیری انجمن در نیمه دوم سال قبل قیمت زغال افزایش داشت و تلاش می‌کنیم امسال قیمت به 610 هزار تومان برسد.

وی افزود: قیمت جهانی زغالسنگ با فاصله 38 درصدی از شمش فولاد است و ما در ایران تلاش می‌کنیم تا این فاصله به 33 درصد برسد.

منصوری تصریح کرد: اگر زغال بخواهد از این وضعیت خارج شود، باید صادرات انجام شود که قیمت نخست کنسانتره صادر شده و اگر خریدار داخلی تکمین نکند، فرصت صادرات وجود دارد.

وی بیان کرد: طرح جامع زعالسنگ کشور در حال تدوین است و نوسازی و تجهیز معادن زغال از سوی وزیر دنبال می شود و ایمنی معادن در دستور کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست